Oficiální stránky Pavla Nedvěda

domovská stránkapřidat k oblíbeným

Novinky

Pavel se v neděli postaví na start maratonu

09.05.2012

Volkswagen maratonský víkend rozběhá Prahu. A jeho vrcholem se stane tradičně, už poosmnácté nedělní maraton...
Pavel se v neděli postaví na start maratonu

Pavel se v neděli postaví na start maratonu

Volkswagen maratonský víkend rozběhá Prahu. A jeho vrcholem se stane tradičně, už poosmnácté nedělní maraton. Nabízí mnoho magnetů, proč vyrazit za (anebo s) běžci do ulic. Je také druhým dílem velkolepého běžeckého seriálu RunCzech.com 2012.

Keňský běžec Philemon Limo, který loni první na českém území běžel půlmaraton pod hodinu (59:30), se chystá v Praze na maratonskou premiéru. „Určitě tady zaběhnu svůj nejlepší čas,“ směje se muž, který se
prý v Česku cítí stejně příjemně jako doma. „Trénoval jsem poctivě od ledna. A dostal taky mnoho informací od ostatních běžců. Chci běžet, co nejlíp umím.“

Jeho krajanka Lydia Cheromei touží překonat svůj loňský rekord závodu 2:22:34. „Povzbudil mě keňský rekord mojí tréninkové partnerky Mary Keitany z Londýna 2:18. To je velká motivace,“ říká.

Celkem 24 běžců vyhlašuje pokus o zdolání olympijského limitu pro start v Londýně. Australský běžec Lee Troop by se v 39 letech rád dostal už na čtvrté Hry. „Touha je stejná jako poprvé. Hodně jsem toho změnil, přestěhovali jsme se s rodinou do USA. A teď jsem je tam nechal, abych až tady si doběhl pro olympiádu,“ vypráví.

Naopak obhájce českého mistrovského titulu Petr Pechek by se rád dostal poprvé pod pět kruhů. „Můj cíl je zaběhnout si osobák a dát aspoň béčkový limit (2:18:00). A taky znovu získat české zlato, i když s prvním startem Honzy Kreisingera to budeme mít těžší než minule,“ uvažuje. Třetím z Čechů ucházejícím se o londýnskou olympiádu je Robert Krupička.

Kromě elitních běžců se vydá na trať přes devět tisíc běžců radosti z 92 zemí. Mezi nimi i bývalá fotbalová hvězda, nyní 39letý Pavel Nedvěd. Ten dává maratonu v Praze přednost před mistrovskými oslavami Juventusu v Turíně. „Slavit budu na Staroměstském náměstí. Carlo, nevím… jen doufám, že doběhnu,“ vzkázal předsedovi organizačního výboru Carlu Capalbovi.

„Naším cílem je šířit zdravý životní cíl i pospolitost, sport i respekt k životnímu prostředí. Jsme hrdi na to, že máme zlatou známku atletické federace IAAF a chceme znovu ukázat, že to umíme,” uvedl ještě Capalbo.
Přímo to mohou vidět i pořadatelé největších světových maratonů z New Yorku, Bostonu nebo Londýna, kteří jsou tady na světovém kongresu Asociace vytrvalostních běhů AIMS.

„Pro nás je důležitý každý běžec, nejen ti nejlepší. Proto podporujeme přes deset let tuto společensky významnou událost, dodal Jan Procházka, vedoucí divize užitkové vozy Volkswagenu, titulárního partnera závodu.

Startovní číslo navlékne řada dalších osobností. Například spisovatel Michal Viewegh, který si ho „nadělil“ k nedávným padesátinám. Anebo náměstek pražského primátora, havajský ironman Pavel Richter. „Nijak zvlášť jsem se nepřipravoval, ale chci se dostat někam mezi 3:10 a 3:20,“ přeje si. Dále běží kardiochirurg Jan Pirk i jeho pacient Aleš Tvrdý, 51letý muž s transplantovaným srdcem.

Přímý televizní přenos poběží na ČT4, ale ještě v dalších 74 zemích včetně třeba Brazílie nebo Řecka. Dalších 89 společností přinese maratonský záznam.