Oficiální stránky Pavla Nedvěda

domovská stránkapřidat k oblíbeným

Josef ŽaloudekKdyž se koncem srpna roku 2003 uzavřela životní pouť trenéra Josefa Žaloudka, přišla se s ním rozloučit celá řada fotbalových osobností. Ale také fanoušků a vůbec všech, kteří mají co do činění s nejpopulárnějsím sportem u nás. Chybět nemohli ani jeho mladí svěřenci. Josef Žaloudek sice nikdy nebyl špičkovým fotbalistou, český fotbal by však bez něho možná nepoznal řadu vynikajících hráčů,  včetně nejlepšího evropského fotbalisty roku 2003 Pavla Nedvěda.

Josef Žaloudek se narodil 3. ledna 1941 v Nýřanech. Jeho otec chytal za místní Olympii, z bratrů Adolfa a Oldřicha vyrostli fotbaloví rozhodčí. On sám začínal v dresu Nýřan, již od mládí ho to ale táhlo k trenéřině. Nejdříve vedl nýřanské žáky, od kterých v roce 1973 přešel k ligovému dorostu Lokomotivy Plzeň. V roce 1978 se stal vedoucím tréninkového centra mládeže Škody Plzeň. Pod jeho taktovkou získali starší žáci Viktorie Plzeň v roce 2001 titul mistrů České republiky.

Pro Pavla Nedvěda byl Josef Žaloudek jedním z nejdůležitějších lidí v životě. "Byl to člověk, který pro mne moc znamenal. Vychoval mě nejen jako fotbalistu, ale dal mně strašně moc i po lidské stránce. Na tom, co jsem ve fotbale dokázal má on velkou zásluhu," říká Pavel Nedvěd. Dobu fotbalového zrání v tehdejší Škodě Plzeň považuje Pavel za klíčovou pro svoji další kariéru. Žaloudek v mladém Nedvědovi dokázal rozpoznat jeho obrovský talent, v létě s ním individuálně trénoval a dokonce si ho nastěhoval i k sobě do bytu. Když bylo potřeba pomoci s učením, zastal i to. "Byl to výjimečný člověk, vždycky myslel v první řadě na druhé," dodává k tomu Pavel.

Na svého druhého tátu Pavel nezapomněl ani po odchodu z Plzně. I v době, kdy již hrál v Itálii spolu byli ve stálém kontaktu. Debatovali spolu o fotbale i o životě. Na památku velkého trenéra se počátkem roku 2004 uskutečnil první ročník Memoriálu Josefa Žaloudka. V turnaji, hraném pod záštitou Pavla Nedvěda, se i do budoucna mají střetávat mladí fotbalisté. Tedy právě ti, kterým Josef Žaloudek zasvětil celý svůj život.

V roce 1999 převzal Josef Žaloudek, jako vůbec první trenér, ocenění od Nadace sportující mládeže za celoživotní obětavou práci při výchově sportovních talentů. K jeho svěřencům patřili kromě Pavla Nedvěda i další vynikající hráči: Čech, P. Vlček, Sopko, K. Rada, Šmejkal, V. Lavička, Fořt a řada dalších.